OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piosenki (CZ)

Piosenki – Václav Koubek – Dáša Voňková-Andrtová

Střechou tohoto seskupení je projekt Václava Koubka „Hudební sklepy“. Ač tři jména, jde o kompaktní program, jehož živnou půdou je originální tvorba, ve které proznívají živé duše akustických nástrojů, jedinečné autorství s příchutěmi lidové písně, šansonu, syrovosti a mnohdy i smutného klaunství. Hudební sklepy takto seskupují autory, jejichž tvorba nejvíce zní pod zažloutlou lampou opuštěného nádraží, v lokálech padlých básníků, ve špičkách hor skrytých v mlhách dávna. V různých obměnách umělců lze zahlédnout takový program v klubech, vinárnách, restauracích po celé republice.

Hudebně je insiprace nejčastěji slovanská (především východní), ale užijete si i nějakou tu kelťárnu (asi spíš bretaňskou než irskou), tango západního stylu, trochu židovských názvuků a další příměsi. Asi i poroto, že Piosenki jsou z Prahy, jsou jejich inspirace nejen tradičním (selským) folklorem, ale (a dokonce především) i pseudolidovými popěvky městskými z doby před zhruba sto lety, nebo swingem z první republiky. Často dominantní akordeon, perkuse (nějaké ty tamburínky či podobné nástroje v dívčích rukou) a šlapavé rytmy, velmi často připomínají šramlový přístup, který je ale vlastně logický pro kapelu hrající vlastně hospodskou (pouliční, dvorečkovou) variantu lidové muziky.

Dáša Voňková-Andrtová
Z oficiálních zdrojů: Vystupovala po téměř celém světě, její skladby vyšly i u zahraničních vydavatelů a nahrála rovněž hudbu pro představení Rok na vsi bratří Mrštíků (Národní divadlo 1993, režie Miroslav Krobot). Ještě jedna zajímavá recenze. Píšící byl jeden z mála soudních znalců v oblasti hudebního autorského práva nedávné doby. Leo Jehne ve své recenzi napsal: „Dáša Voňková dokázala neuvěřitelné. Spojit tradiční půdorys našich lidových písní s vynalézavým, zajímavým, obtížným a skvěle zahraným kytarovým doprovodem a sloučit tradice našeho folklórního vokálního projevu se soulovým výrazem a takřka beatovým drivem.“ …K tomu si představte květinovou louku, jas rána, vůni orosených kopřiv za humny nebo doznívající tep srdce zbojníka, jež je zavěšeno z trestu na háku. To je jen zlomek z mnoha obrazů, které nese její nová tvorba. Není mnoho slov, jak to popsat. To se prostě mu
sí slyšet.

Václav Koubek
Jedinečný písničkář a básník, filmový i divadelní herec. Jeho tvorba sahá za hranice obvyklého vnímání. Ani písně o lásce nejsou takové, jak by je pojmuli jiní. I na takto obvyklé téma se totiž dokáže dívat z naprosto nečekaného úhlu. Jeho písně jsou mimo jiné o těch nejvnitřnějších a nejpalčivějších pocitech, stejně jako o běžné potřebě dát si pivo. Ale i zde vždy s básnickou elegancí a nápaditou grácií. Jak jemné jsou jeho texty a melodie, tak jedinečný je i přednes. Buď jej zavrhnete, nebo jej budete milovat. Pak na předlouhá léta. Překvapení vás čeká v každém verši, v každém tónu. Václav Koubek je šanson v jeho nesyrovější a nejautentičtější podobě.

Používáte extrémě zastaralý prohlížeč, stránka se nezobrazí korektně!