please the trees

Please The Trees (CZ)

Táborsko-pražská kapela se nebojí ani velkých výzev a má odvahu nosit dříví do už tak hustého lesa. Skupina ovlivněná především zámořskou písničkářskou školou totiž ráda pokukuje za kopečky. Loni na jaře se jim povedlo odjet americké turné, na kterém představili písničky z desky Inlakesh (na kontě má ještě dva a půl roku starší debut Lion Prayer) jež těsně předtím – v dubnu 2010 vyšla na vlastní značce Absent Hour Records a později vešla i do americké distribuce.

Čtveřice je vedená skladatelem, kytaristou a talentovaným zpěvákem Václavem Havelkou (vystupujícím také sólově coby selFbrush).

Na podzim 2011 podnikli Please The Trees další americké turné. Kapela vytoupila ve Washington DC, New Yorku, Los Angeles (festival Culture Collide – www.culturecollide.com) a San Franciscu. Během turné nahráli Please The Trees v Kalifornii také třetí album s pracovním názvemForest Affair s producentem Jonathanem Burnsidem, který mimo jiné spolupracoval s Faith No More, Melvins nebo samotným Kurtem Cobainem. Cestu dokumentovala dvorní fotografka Bet Orten a kameraman, režizér Jiří Rendl, který již několik let připravuje o skupině filmový dokument s názvem Train To The Moon. Film bude mít premiéru kolem výdání zmíněného třetího alba v druhé půlce roku 2012.

Původně jen bezejmenný projekt propojení dvou hudebních světů se zrodil během roku 2006 setkáním jedné z kmenových skupin pověstné táborské rockové scény, kytarových snivců a léčitelů Some Other Place a originálního písničkáře Václava Havelky, vystupujícího již od roku 1999 pod nickem selFbrush. Ambientním noisovým hudebním plochám Some Other Place chyběl vokalista a Havelka naopak již dlouho hledal kapelu, která by dokázala zahrát s patřičnou intenzitou a napětím písně, jež nastřádal do šuplíku mimo tvorbu selFbrush. Po několika společných zkouškách však vzniklo z jamování něco víc, než obě strany očekávaly. Skupina se pojmenovává Please The Trees a začíná pomalu a opatrně vystupovat na veřejnosti. Během několika měsíců si tak vybudovává zaslouženou pověst jedné z největších nadějí české indie-rockové scény.

K dnešku už Please The Trees mají za sebou několik úspěšných koncertních turné po Spojených státech amerických, vystoupení na evropských festivalech jako na příklad Eurosonic (Groningen, Holandsko) a samozřejmě těch nejprestižnějších v Česku jako jsou Colours of Ostrava, Rock For People, Blues Alive, United Islands Of Prague, Famu Fest, Febio Fest, Music In The Park a desítkách dalších. Důstojně si také před dvěma lety „odkroutili“ turné jako předskokani Tata Bojs. Klíčová vystoupení byla pro Please The Trees také ta s Priessnitz, Lvmen, anglickými legendami Tindersticks, americkými Diagonah nebo Woven Hand, pokračovateli alt-country hrdinů 16 Horsepower na jejich prvním pražském vystoupení v Paláci Akropolis v roce 2007. Právě zde se mohla česká hudební veřejnost nově seznámit s ukázkami z debutového alba Lion Prayer . Koncert proběhl zároveň jako křest singlu Wrong Along/Red Sky, jenž vyšel pouze v limitované edici padesáti číslovaných kusů s originálními, ručně vyrobenými obaly talentované malířky Laďi Gažiové.

Debutové album skupiny Please The Trees s názvem Lion Prayer pak vyšlo v prosinci roku 2007 na vlastní Havelkově značce Absent Hour Records. Albu se ihned dostává nadšeného přijetí kritiky i posluchačů a vrcholem byl pak jeho koncertní křest ve vyprodaném pražském Paláci Akropolis. První náklad alba byl vyprodán dva měsíce po vydání.

Druhé album Inlakesh bylo pro Please The Trees po personálních obměnách vyústěním nově nabyté sevřenosti. Po předchozí obměně za bicími (již dva roky David Koukal) a zrušení stálého postu klávesisty (odešel Dan Černý) pak v průběhu nahrávání kapelu obohatil baskytarista Miroslav Syrný (vystřídal Karla Sychru). Pevné jádro Please The Trees, tedy duo zpěvák-frontman, kytarista a textař Václav Havelka a kytarista Zdeněk’Zok’Kadlec zůstává samozřejmě neměnné. V roce 2010 za Davida Koukala nastupuje za bicí Jan’Sváča’Svačina.

Please The Trees na Inlakesh také ukazují, že už jsou dávno něčím jiným než na samém začátku účelovým spojením táborských postrockerů Some Other Place a Havelkova sólového one-man projektu selFbrush. Album Inlakesh zachycuje skupinu jako celistvou jednotku se zřejmým poselstvím a inspiračním zdrojem přetaveným do osobité formy. Zvonivě vzdušné kytary přemosťují vášeň pro ležérní alternativní rock mající kořeny na divokém západě a pro melancholické folkové písničkářství. Ani ne půl roku po vydání skupina začíná pracovat na novém materiálu pro další album. Album Inlakesh uvedla do distribuce na americký trh v roce 2011 společnost DryCappuccino Entertainment. Ani ne půl roku po vydání Inlakesh skupina začíná pracovat na novém materiálu pro další album, které se zatím ukazuje jako nejsilnější z dosavadního repertoáru.

Na podzim roku 2011 se výdavají Please The Trees na další americké turné během něhož nahrali v Kalifornii třetí album s pracovním názvem Forest Affair s producentem Jonathanem Burnsidem, který mimo jiné spolupracoval s Faith No More, Melvins nebo samotným Kurtem Cobainem. Cesta byla dokumentována dvorní fotografkou skupiny Bet Orten a kameramanem, režizérem Jiřím Rendlem, který již několik let připravuje o skupině filmový dokument s názvem Train To The Moon. Mezi koncertní zastávky patřil Washington DC, New York a Los Angeles (festival Culture Collide).

Používáte extrémě zastaralý prohlížeč, stránka se nezobrazí korektně!